rozważanie niedzielne

😇 „Wy jesteście światłem świata” to temat przewodni dzisiejszych rozważań niedzielnych.

🤔 Więc zastanówmy się kiedy możemy stać się tym światłem i w jaki sposób i do czego nas to wezwanie zobowiązuje.

📖 Z pierwszego Czytania z Księgi proroka Izajasza (Iz 58, 7-10) dowiemy się:

☝️Dziel swój chleb z głodnym, do domu wprowadź biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwracaj od współziomków. Wtedy Twoje światło wzejdzie jak zorza…”

👉 Nie poprzestawaj jednak tylko na czynieniu dobra! Zwróć uwagę na drugą część czytania.

☝️„Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach….”

🫶 To światło jest Ci więc dane gdy spełniasz uczynki miłosierne względem ciała i duszy.

📖 W Katechizmie Kościoła Katolickiego (p. 2447) czytamy: ” Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy.

👉 Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić – to uczynki miłosierdzia co do duszy.

👉 Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać.

🫶 Właśnie te dary z serca podobają się Bogu i sprawiają, że zaczynasz jaśnieć, wyróżniać się na tle powszechnego zobojętnienia na krzywdę, niedostatek, osamotnienia drugiego człowieka.

📖 Drugie czytanie i aklamacja dają nam wskazówkę, że wszystko co czynimy powinno być związane z Jezusem Chrystusem. On jest światłością świata, kto idzie za Nim, będzie miał światło życia. (J 8, 12).

📖 Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza ( Mt 5, 13-16) zobowiązują nas do dawania przykładu innym naszym codziennym życiem. Zostaliśmy wezwani do bycia solą ziemi i światłem świata.

Mamy jaśnieć przed ludźmi, aby widzieli nasze dobre uczynki i chwalili Ojca naszego, który jest w niebie.

♥️ Niech nasze codzienne działania będą zatem drogowskazami dla innych, które nadadzą sens i kierunek ziemskiemu pielgrzymowaniu, które ma nas doprowadzić do zbawienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: